ВО "Свобода"

ENG

26 грудня 2017
Юрій Ботнар: Децентралізація чи імітація реформ?
Юрій Ботнар: Децентралізація чи імітація реформ?

Сьогодні місцеве самоврядування в Україні переважно не є самоврядуванням. Попри гучні гасла про децентралізацію, усі реформи уряду Гройсмана є удаваними, штучними та нещирими. Така імітація реформ місцевого самоврядування тягне за собою страшні наслідки для громад. Про це в студії передачі "У фокусі подій" на телеканалі ТРК "Рось" говорив депутат Черкаської облради свободівець Юрій Ботнар. Також в обговоренні теми взяв участь голова Родниківської сільської ради, що визнана найкращою на Уманщині свободівець Руслан Яремчук.

Говорячи про децентралізацію, Юрій Ботнар підкреслив, що це була одна з основних вимог Революції гідности. Під гаслами децентралізації на вибори йшли чи не всі чинні політичні сили, які представлені в парламенті. Та, на жаль, чинна влада лише імітує децентралізацію, як і більшість инших важливих реформ.

"Коли ми говоримо про децентралізацію, йдеться про надання більших повноважень і більших можливостей, певне унезалежнювання території від центральної влади. Проте чи так це насправді? В 2014 році за злочинного режиму Януковича б'юджет Черкаської области на 58% складався із субвенції, тобто більше, ніж на половину залежав від волі уряду Азарова. В 2017 році, в "епоху реформ і децентралізації", б'юджет Черкащини складається на 81% з субвенції. Таким чином, Черкаська область стала на 23% більш залежною від уряду в порівняні з 2014 роком. Все це свідчить про удаваність, штучність та нещирість реформ уряду Гройсмана.

Ця імітація тягне за собою страшні наслідки для громад. Треба визнати, що сьогоднішня влада хитріша, ніж уряд Азарова. Замість того, щоб самим скорочувати лікувальні, освітні заклади, вони їх передали на місцевий рівень. Цей економічний зашморг, який Гройсман накинув на громади, просто уб'є місцеве самоврядування. Громади просто не матимуть коштів на розвиток своїх територій будучи змушеними утримувати ці заклади. Це означає, що ані доріг, ані ремонту в цих закладах вони не зможуть зробити", ‒ зазначив Юрій Ботнар.

Також свободівець нагадав, що основою децентралізації мало бути знищення інституту намісництва районних та обласних державних адміністрацій з роздутим апаратом. Цю думку підтримав і його однопартієць, сільський голова Родниківки з багаторічним досвідом Руслан Яремчук:

"В умовах зменшення кількості населення та за адміністративного устрою совєцького зразка місцеве самоврядування в Україні, вочевидь, не може працювати ефективно. З часів незалежности України не зроблено нічого для реформи адміністративно-територіяльного устрою. А без цього жодна децентралізація не може бути повною мірою реалізована. Передбачені Конституцією преференції для місцевого самоврядування ніколи не були виконані, тому самоврядування завжди залишалося досить залежним від держави. А те, що сьогодні передбачено в законі про децентралізацію, є недостатніми для того, щоб громада цілком назвала себе самостійною. В той самий час найбільшу децентралізацію передбачає закон про реінтеграцію Донбасу. Проте така самостійність, надана окремим територіям, взагалі може знищити державу. Досягти балансу між розвитком держави і місцевого самоврядування таким чином абсолютно неможливо", ‒ вважає свободівець Руслан Яремчук.

Також у студії націоналісти говорили про право громад самим розпоряджатися землею, про проблеми удаваної добровільности об'єднання громад, про роль обласної ради в реформі місцевого самоврядування, про вибори до об'єднаних територіяльних громад та инші проблеми, з якими стикаються громадяни внаслідок імітації реформ урядом Гройсмана. Повний запис передачі можна переглянути за посиланням goo.gl.

Прес-служба Черкаської обласної організації ВО "Свобода"