ВО "Свобода"

ENG

9 липня 2017
Ірина Фаріон: Якщо від віку до віку така шалена війна з мовою, то це направду найважливіше в нашому житті
Ірина Фаріон: Якщо від віку до віку така шалена війна з мовою, то це направду найважливіше в нашому житті

9 липня 2017 року на гутірковій галявині біля Малярового джерела відбулася зустріч Ірини Фаріон із гостями "Фестивалю нескореної нації "Холодний Яр-2017".

Свободівка спілкувалася зі слухачами на тему "Мова ‒ перший і останній бастіон захисту держави". Ще до початку спілкування її зустріли оплесками, тому зустріч відбулася в дружній атмосфері.

Мовознавець розповіла про те, як держава ставить під загрозу державну мову через надання особливого статусу мовам національних меншин: "Найгірше тест з української мови написали діти, які вчаться в російських, польських і угорських школах, тому що ці діти реально не мають можливостей вивчати українську мову і перебувати в українськомовному середовищі. Можливо, серед тих дітей були б сильні українські державники. Даруйте, В'ячеслав Липинський ‒ етнічний поляк, але своїми листами до братів-хліборобів зробив колосальний внесок в українську історіософську спадщину. Освальд Бургард ‒ це німець, але він ввійшов в нашу літературу як Юрій Клен із геніяльною поемою "Прокляті роки". Цим дітям реально закривають шлях інтегруватися в українську державу і націю".

Також Ірина Фаріон розповіла про перебіг суду щодо визнання неконституційним закон Ківалова-Калєснічєнка. На її думку, винесення рішення штучно блокується через позицію Президента.

"Ще в травні 2014 року я ініціюю подання до Конституційного Суду, аби визнати неконституційним закон Ківалова-Калєснічєнка. Ця процедура триває щонайменше три роки, тільки в грудні 2016 року розпочинаються усні слухання з цього питання. Усні слухання були публічні, тріумфальні. Ми каменя на камені не залишили від закону Ківалова-Калєснічєнка, але Конституційний Суд і досі не ухвалив рішення. Чому? Тому що досі він не отримав вказівки від президента. Президент або його представник мав бути присутнім під час слухань, але жодного разу його не було: це показує його ставлення до цього питання", ‒ наголосила свободівка.

Окремо учасники гутірки почули детальний аналіз закону 5670 (Проект Закону про державну мову).

"Процитую найстрашніше з закону 5670: "Статус української мови як єдиної державної не може бути підставою для заперечення мовних прав і потреб осіб, що належать до національних меншин". Читаємо ратифікацію Рамкової конвенції Ради Європи про захист національних меншин. У статті 14 виписано право вивчати мову меншини або навчатися своєю мовою але без шкоди для вивчення офіційної мови чи навчання цією мовою. Той самий пункт, який є в законі 5670 є і в шостій статті закону Ківалова-Калєснічєнка. Висновок простий: Порошенко прекрасно втілює в життя свою програму, означену ще в 2005 році, коли він перебував на посаді секретаря РНБО. Якщо від віку до віку така шалена війна з мовою, то це направду є найважливіше, що є в нашому житті.

Існують опори від неба, а існують опори від землі. Опори від землі ‒ це наша економічна спроможність, здатність господарювати з допомогою матеріяльного чинника. Опори від неба ‒ це наша мова і наша культура. Нація, яка не може захистити опор від неба, ніколи не матиме плоду з того, що їй дає земля", ‒ підсумувала Ірина Фаріон.

Прес-служба Черкаської обласної організації ВО "Свобода"